Výprava nejstarších světlušek

Vedoucí světlušek Mamut se rozhodl, připravit pro nejstarší světlušky výpravu jako rozloučení s naším oddílem. Tato výprava proběhla v okolí města Náměšť nad Oslavou. Přípravě a plánování jsme věnovali velké úsilí. Vydatně pomohla i vedoucí světlušek Klára a vedoucí benjamínků Lenka. Světlušky čekal těžký úkol. Putování po stanovené trase po dobu tří dnů v “divočině” s plným batohem všeho, co člověk potřebuje k přežití. Tento úkol není nic lehkého pro dospělého člověka, natož pro děvčata ve věku kolem 12 let. Světlušky se však tohoto úkolu nezalekly a zhostily se ho s nadšením. Samy si stavěly přístřešky, nosily dřevo, rozdělávaly a udržovaly oheň a připravovaly si jídlo, které si musely „ulovit.“ V těžkých situacích si navzájem pomáhaly. Jejich odvaha a soudržnost byla příkladná. Obzvlášť v pátek, kdy nás zastihla na prvním bivaku silná bouřka s vydatným deštěm, která trvala tři hodiny.
Ve volném čase si dělaly vlastní program a můžeme směle říci, že se nenudily. Vymyslely si hru „suchou nohou po řece,“ koupaly se v tůni pod skálou a další. Cílem výpravy bylo světlušky naučit hospodařit s časem, silami, jídlem a vodou mimo civilizaci a připravit je na činnost ve skautském oddíle. Světlušky vše zvládly na 1 * a výprava jim dala plno nových zkušeností a silných zážitků, z kterých mohou ještě dlouho čerpat. Na rozloučenou dostaly malý dárek na památku. Tuto výpravu jsme se rozhodli zavést jako tradici a rozloučení s nejstaršími světluškami, než po prázdninách od nás přejdou do skautského oddílu. Takže mladší světlušky se mohou těšit, že až přijde jejich čas i je bude čekat tako úžasná výprava.
Mamut