5 února, 2019

Přidejte se k nám

Vyrůstání ve skautském oddíle znamená trávení volného času s partou kamarádů, kteří sdílejí podobné hodnoty. Během roku se kluci a holky scházejí v tzv. družinách, kde se poznávají, učí se pomáhat si navzájem a společně zvládají různé úkoly a hry. Více družin tvoří oddíl stejně starých vrstevníků, setkávajících se na pravidelných víkendových výpravách.

Prostřednictvím her, zážitků, aktivit v přírodě a dalších činností přiměřených věku skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti. Kluci a holky se nejen baví, ale zároveň se učí postupně přejímat zodpovědnost, pracovat v týmu, získávají samostatnost a mnoho praktických dovedností, které se jim budou hodit v osobním i profesním životě.

Skautský program zahrnuje rozmanité výtvarné aktivity, zpívání či hraní divadla. Zaměřujeme se na rozvoj sociálních dovedností takovým způsobem, aby se členové družin naučili spolupracovat s ostatními, respektovat domluvená pravidla a hrát fér. Formou her a soutěží také procvičují praktické dovednosti, které vedou k větší samostatnosti. Skautský program rozvíjí svým obsahem dětskou fantazii.

PRO KOHO JE SKAUTING?

Pro všechny holky a kluky, kteří se chtějí něčemu novému naučit a pracovat na sobě. Program připravují vedoucí pro jednotlivé věkové kategorie přesně podle jejich potřeb a zájmů.

• Benjamínci (4 – 6 let)
  • Vlčata a světlušky (7 – 10 let)
  • Skauti a skautky (11 – 15 let)
  • Roveři a rangers (nad 15 let)

SKAUTING CTÍ PŘEDEVŠÍM TYTO HODNOTY

• Hrát fér
  • Spolupracovat s ostatními
  • Být ohleduplný k okolnímu prostředí
  • Mít vztah k přírodě
  • Pomáhat potřebným
  • Všestranně se rozvíjet

Ke skautskému programu patří také celostátní závody a soutěže v mnoha oborech, které motivují účastníky k prohlubování znalostí a zlepšování vlastních dovedností. Podporují rozvíjení talentu každého jednotlivce, ale také dávají prostor k rozvíjení aktivního zájmu o své okolí a navazování přátelství napříč republikou.

Činnost se skládá nejen z již zmíněných každotýdenních schůzek, kde se pravidelně učí novým dovednostem, ale oddíly pořádají o víkendech či prázdninách vícedenní výpravy, při nichž se naučené dovednosti ověřují v praxi formou zážitkových aktivit.

KDO SE O KLUKY A HOLKY STARÁ?

Vedení oddílů je svěřeno do rukou dospělým vůdkyním a vůdcům, kteří musí postupně splnit čekatelskou a vůdcovskou zkoušku na skautských kurzech a absolvovat zdravotnický kurz. Jsou pak schopni připravit program, umožňující skautkám a skautům si v bezpečném prostředí vyzkoušet zajímavé činnosti, které je budou nejen bavit, ale díky nimž si lépe poradí i v běžném životě. Vedoucí znají konkrétní potřeby či limity dětí a přizpůsobují jim program. Družinové schůzky připravují rádkyně a rádci, kteří jsou obvykle mladší osmnácti let. Jedná se o schopné členy oddílu, kteří se pod dohledem dospělého vůdce připravují na vedení oddílu a postupně se vzdělávají na skautských rádcovských a čekatelských kurzech.

FINANČNÍ A MATERIÁLOVÉ POŽADAVKY

• Roční členský příspěvek 1800 Kč zahrnuje registraci i prostředky na zabezpečení fungování střediska. S registrací mají děti nárok zdarma na časopis pro svou věkovou kategorii.
  • Poplatky za výpravy se pohybují přibližně od 150 Kč za jednodenní výpravu (jízdné, vstupné), a cca 300 – 500 Kč u vícedenní akce (ubytování, doprava a strava, vstupy).
  • Cena tábora je 3000 Kč za dvoutýdenní tábor.

Kluci a holky budou potřebovat vybavení na tábor a výpravy (spacák, karimatka, vhodný batoh, ešus, čelovku atd. Potřebným vybavením je i skautský kroj, který u nováčků nevyžadujeme v kompletní podobě. Více k vybavení se dozvíte u vedoucího oddílu.

A CO U NÁS VAŠE DÍTĚ ZÍSKÁ?

• Najde kamarády, z nichž se mohou stát přátelé na celý život.
  • Bude mít dostatek přirozeného pohybu a pobytu v přírodě.
  • Naučí se samostatnosti, ale i práci v týmu, fungování v kolektivu, zodpovědnosti za sebe i druhé.
  • Přijme za své hodnoty, jako jsou pravdomluvnost, slušnost či respekt k ostatním.
  • Získá praktické dovednosti, které se mu budou v životě hodit – naučí se postarat se o sebe v přírodě, osvojí si základy vaření či bezpečnosti při sportech nebo práci a mnoho dalšího.
  • Zažije mnohá dobrodružství – mezi dětmi různého věku, které se vzájemně učí a předávají si své znalosti a zkušenosti.
  • Bude mít možnost podívat se do zahraničí, poznat nové kultury a získat zahraniční kamarády na mezinárodních skautských akcích.
  • 5x ročně dostane skautský časopis odpovídající jeho věkové skupině.
V Bystřici jsou čtyři dětské oddíly rozdělené podle věkových kategorií

Oddíl vlčat „Dvojka“

Chlapecký oddíl pracující ve dvou družinách, rozdělených na středeční a páteční družinu. Pravidelně do roka probíhají společné akce nebo výpravy. Pro rok 2023/2024 je kapacita oddílu naplněna a nepřijímá nové členy.

Oddíl skautů a skautek „Histerol“

Koedukovaný oddíl starších kluků a holek, který podniká výpravy do rozličných koutů České republiky se schází ve středu a pátek.

Oddíl světlušek Čtyřlístek“

Oddíl sdružující mladší děvčata je rozdělen na středeční a páteční družinu, které pak pravidelně pořádají společné akce. Pro rok 2023/2024 je kapacita oddílu naplněna a nepřijímá nové členky.

Oddíl „Benjamínci“

Oddíl sdružující děti předškolního věku se schází ve středu. Objevte kouzlo skautingu pro nejmenší. Pro rok 2023/2024 je kapacita oddílu naplněna a nepřijímá nové členy a členky.

Pro více informací kontaktujte vedoucí jednotlivých oddílů!