Natáčení Paměti národa

Když chce v příbězích o Harry Potterovi někdo někomu předat své vzpomínky, stačí na to jediná slza nebo nit myšlenky vložená do myslánky. V našem nekouzelnickém světě je to však o něco složitější. Nejstarší člen našeho střediska MVDr. Jan Pavlásek – Song oslavil loni v říjnu krásné 95. narozeniny. Jelikož je Song výborný vypravěč a za svůj dlouhý život ledacos zažil, rozhodli jsme jej přihlásit do projektu Paměť národa, který spravuje nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem. Více o Post Bellum nebo o Paměti národa si můžete přečíst na www.postbelluum.cz. Dnes jsme s Lenkou Macháčková doprovodily Songa do nové pobočky Post Bellum v Brně, kde proběhlo natáčení jeho vyprávění. Zdokumentován byl příběh jeho otce – vojáka a později také pracovníka Ministerstva zahraničních věcí, Songovo stěhování z místa na místo, jeho život za druhé světové války a v neposlední řadě také jeho příběhy coby člena Jestřábovy (Foglarovy) pražské Dvojky. Celý natočený materiál bude sloužit jako knihovna pro dokumentaristy a zároveň může být část z něho použita pro dokumentární pořad, který organizace Post Bellum zpracovává pro Českou televizi. Jsme rádi, že Song souhlasil s tímto natáčením, protože by byla škoda, kdyby jeho příběh nemohl být zaznamenán. Na přiložených fotografiích jsou se Songem vyfoceni oba páni kameramani, kteří jeho příběh zaznamenali a také kněz a dokumentarista, který svým způsobem natáčení moderoval. Pokud i vy máte ve svém okolí někoho, jehož příběh stojí za zaznamenání, neváhejte se na Post Bellum obrátit. Paměť je úžasná věc, ale mozek má tendence ji vytlačovat. Například Song tak nějak zapomněl, že už jsme s Leničkou dávno odrostly, protože kameramanům a modrátorovi řekl, že jsme si to na něj vymyslely my dvě světlušky.
Michaela Hovorková – Meda

Napsat komentář